דג הארואנה

דג הארואנה ( הקרוי גם לפעמים דג הדרקון) יכול להיות בחירה מעולה לאלו שחושבים בגדול.

חלק מן הארוונות יכולות לגדול עד כ 120 סנטימטר. הם יכולות להיות תוקפניות, למרות זאת ניתן לאלף אותן.

הארואנה היא דג טורף,למרות שבדרך כלל הוא יאכלאותן עם הגיל עד לנקודה שהם יאכלו אפילו מן היד שלך . דג הארואנה מגיע ממוצא מאוד פרמיטיבי (עידן היורה),חלק ממבחר הארואנות קיבל את כינוי החיבה "גורמי בעל לשון". הכל. את הארוואנות הצעירות ניתן להאכיל בבריאן שרימפ קפוא או חי, תולעים שחורות, ואפילו דגים קטנים.כאשר הוא מתבגר,יש להאכיל בדגים גדולים יותר.דג ארואנה תינוק (בייבי ארואנה – מעין לרוות גדולות) יש להאכיל שלוש פעמים ביום,דג ארואנה צעיר יש להאכיל פעמיים ביום ואת הארואנות הבוגרות ניתן להאכיל פעם ביום,או אפילו פעם ביומיים. גיוון במזון הארוואנה הוא מאוד חשוב לתזונה שלה כמו כל שאר הדגי נוי, למרות שאנו מקטלגים אותם כדגי נוי לאקווריום זהו דג טורף טהור.

הרגלי האכיל של הארואנה מייצרים המון פסולת ולכן,יש לתת תשומת לב גדולה יותר מן הרגיל לאיכותי המים(אמונייה,ניטרט וניטריט) באקווריום שלך. מומלץ לבצע החלפת מים הכוללת בין 25% ל33% מכמות המים באקווריום על בסיס שבועי,או אפילו יותר טוב לבצע שתי החלפות מים בשבוע הכוללות 20% מן המים באקווריום שלך.יש לשים לב בנוסף לטווח הPH וטמפרטורת המים באקווריום שיפורט בהמשך המאמר לפי סוג הארואנה,מכיוון שבמידה ותיהיה חריגה מן הטמפרטורה המומלצת והמים יהיו חמים מדי, יש סיכוי לגדילה מהירה יותר של הדג,חוסר במראה ואפילו לתוכלת חיים קצרה יותר של הדג.מצד שני טמפרטורת מים קרה מדי יכולה להרוג את הדגים.

בדרך כלל,דג ארוואנה בריא יגדול לגודל של 60- 75 סנטימטרים.וחלק מהמינים אפילו יכולים לגדול לגודל של 120 סנטימטר בטבע.הם לרוב יהיו דגים אגרסיביים (מה שאומר שהם לא טובים לקהילת דגי נוי באקווריום),רוב הפעמים אפילו הארואנה גודלת הכי טוב כשהיא באקווריום לבדה.חשוב לזכור שדגי נוי קטנים אחרים באקווריום לרוב יהפכו להיות הארוחה שלהם.

הארואנה בדרך כלל תשחה בחלקו העליון של האקווריום,והיא מסוגלת לקפוץ אחוצה מן האקווריום.ולכן יש לשמור על האקווריום מכוסה היטב בכדי לא לספק מקור מוות לארואנה. דג הארואנה הכסוף ידוע בכך שבטבע הוא קופץ על חרקים, ציפורים ואפילו יונקים קטנים שנמצאים על העץ מעל המים.

ארואנה יכולה לחיות המון שנים,ובמידה והיא מטופלת היטב היא תהיה יכולה לחיות אולי יותר מ20 שנה בשבי.במידה ותשמור על טמפרטורת המים בגבול הנמוך יש סיכוי שהארוונה תיראה צעירה יותר ממה שהיא תיראה בטמפרטורה גבוהה.בבקשה שים לב לצרכים של כל דג ארואנה שיפורטו למטה.

הארואנה האסיאתית או הארואנה הזהובה ( Scleropages formosus) נחשבת כזן הנמצא בסכנת הכחדה. ויש לשים לב לתעודות ולאישורים חוקיים בזמן שקונים אותם ומעבירים אותם. הארואנה האסיאתית יכולה לגדול עד לגודל של כ90 סנטימטר,ולרוב היא גם יותר יקרה משאר הארואנות, הארואנה האסיאתית היא דג נוי מאוד פופולרי בדרום מזרח אסיה שם מאמינים שהיא מביאה מזל. האכלתם בגופים,דגי זהב,צפרדעים או שרימפסים נחשבת לתזונה מאוד מאוזנת וטובה.מומלץ לשמור בגידולה על טמפרטורה בטווח בין 24-30 מעלות צלזיוס,וטווח pH הנע בין 7.0-7.5   .

הארואנה הכסופה (Osteoglossum bicirrhosum) מגיע מהאמזונס.היא גודלת עד לגודל של כ120 סנטימטר בטבע, ובדרך כלל היא המין הכי זול מן הארואנות.הארואנה הכסופה היא הארואנה היותר קופצנית וכבר יותר מארואנה אחת קפצה על מותה מאקווריום שאינו מכוסה כראוי.

לארואנה הכסופה יכול לקחת מעט זמן להתרגל לאוכל לא חי לפעמים עד גבול של הרעבה.יש להאכיל את הארואנה הכסופה באוכל בשרני כמו, דגים,סרטנים או שרימפסים (נסו להמנע מן השרימפסים המליחים).הארואנה הכסופה חייה בטווח טמפרטורות הנע בין 24-30 מעלות צלזיוס,וטווח pH   נע 6-7 . ארואנה כסף צעירה לא צריכה לגדול באקווריום הקצר יותר מ90 סנטימטר,ומתי שהם בוגרים הם צריכות לגדול באקווריום שאינו קצר יותר מ120 סנטימטרים לפחות. כאשר הארואנה מגיעה לגודל של 40 סנטימטר מומלץ שהיא תחייה באקווריום שהרבה יותר גדול מהגודל שלה.הארואנה הזו היא מאוד אגרסיבית כלפי מינים אחרים וצריכה לחיות לבד באקווריום אלא אם הוא אקווריום גדול, בנוסף לכך הם יכולים להסתדר עם דגי חתול גדולים מאוד ועוד כמה מינים אחרים.הם בהחלט דגים טורפים ובבירור יאכלו דגים קטנים יותר מהם.הארואנות כסף הצעירות יכולות לחיות ולהתאים לאקווריומים בייתים, אך עם זאת יש סיכוי שהם יגדלו יותר מדי ויצטרכו לעבור לאקווריומים ציבוריים גדולים יותר.

הארואנה המנוקדת (Scleropages leichardti) לרוב נמצא באוסטרליה הדרומית.הם יכולים לגדול עד כ90 סנטימטר (הם יכולים להגיע לעיתים רחוקות לגודל כזה באקווריום),הם נוטים להיות יותר בקרקעית מרוב דגי הארואנה האחרים,שזה אומר שלפעמים זה אפשרי לגדל אותם עם ארוואנה כסופה,בנוסף להכניס כמעט כל מזון לפה (צרצרים,חרקים למינהם,כופתאות מזון יבש).הארואנה המנוקדת מעדיפה טמפרטורה הנעה בטווח של 24-30 מעלות צלזיוס,ורמת pH הנעה בין 6.5 ל7.5.הם יכולים להיות מאוד טרייטוריאלים ואגרסיבים.

הארואנה הצפונית (Scleropages jardini) נמצאת לרוב באוסטרליה הצפונית.היא יכולה לגדול לגודל של עד כ 90 סנטימטר הם אוכלים דומה לארואנה המנוקדת (אוסטרליה הדרומית),ויש פחות סיכויים שיקפצו החוצה מן המיכל מאשר ארואנות אחרות (אבל הם עדיין יכולים).את הארואנה הצפונית הכי טוב לגדל בטווח pH הנע בין 6.0 ל -7.5 ובטמפרטורה הנעה בין 22-27 מעלות צלזיוס.בזמן שהם פחות אגרסייבים מאחרים, הם עדיין טורפים ולרוב יאכלו כל דבר שלרוב יכול להכנס לפה שלהם,הם יאכלו דגיגים,דגים,מזיקים,וכופתאות יבשות בעזרת מאמץ קטן אפשר לגרום להם להתחיל לאכול כופתאות.

הארואנה האפריקאית (Heterotis niloticus) מגיעה ממערב ומרכז אפריקה.הן גדלות לגודל של בערך כ 100 סנטימטר.הן יותר נדירות ממינים אחרים של דגי ארואנה.הן טורפות שידועות באכילת דגים קטנים.הארואנה האפריקאית מעדיפה לגדול בטמפרטורה הנעה בין 24-30 מעלות צלזיוס ורמת pH הנעה בין 6.5 ל7.5 (7.0 עדיף).הן אוכלות שרימפסים,דגים,תולעים חיות,ומזיקים בשבי.

הארואנה השחורה (Osteoglossum ferreirai) מגיע מדרום אמריקה מנהר האמזונס.הם גודלים לגודל של עד כ100 סנטימטר,בנוסף לכך נדיר שהם יגיעו לגודל הזה בשבי אך הם יכולים.הארוואנה השחורה אוכלת דגים חיים,חרקים גדולים,עכבישים,תולעי טוביפקס ואפילו כופתאות ודפדפים (מה שלא כל מיני הארואנה יכולים לאכול).הארואנה השחורה הצעירה נוטה להיות רגישה,ועם זאת כשהיא מתבגרת היא הופכת להיות יותר קשוחה.הם מעדיפים רמת pH הנעה בין 5-7 כש6.4 היא רמת ה pH המיטבית שלהם, בנוסף לכך הם מעדיפים טמפרטורה הנעה בטווח של 24-30 מעלות צלזיוס.


כתיבת תגובה